Myśliwi z Okręgu Konińskiego działając w ramach akcji „Paczka dla bohatera” odwiedzili dwoje kombatantów zamieszkałych na terenie Konina. Byli to:

Jan SZNAJDER ur. w 1933r. W latach 1949-1950 działał w Konspiracyjnym Wojsku Polskim – polskiej  organizacji niepodległościowej działająca od kwietnia 1945 r. W 1950 roku aresztowany i skazany na 12 lat więzienia. Przebywał początkowo  w Zakładzie Karnym we Wronkach, a następnie  został przeniesiony do Rawicza i do Potulic, gdzie przebywał do 1955 roku. Warunkowo zwolniony wrócił do Konina. W 1959 roku ukończył Studium Plastyczne w Warszawie, w pracowni prof. Mariana Tomaszewskiego. Był członkiem grupy plastyków „Nałęczów ‘56”. Wystawiał w Warszawie, Tarnowie, Pułtusku, Płocku, Sandomierzu, Poznaniu i wielokrotnie Koninie. Instruktor zajęć plastycznych w b. Domu Harcerza w Koninie i Konińskim Domu Kultury. Autor książek: „Szkło bolesne – wspomnienia więzienne”, Apeks, Konin 1997, „Dopowiadanie obrazu” wybór wierszy, Apeks, Konin 1998, „Na obraz i podobieństwo”. Teksty w publikacjach zbiorowych „W złowieszczych murach Rawicza i Wronek”, Poznań 1995, „Powrót do Wronek”, Wronki 1995.

Leokadia KOZŁOWSKA ur. 1927r. W roku 1942 jako piętnastoletnia dziewczyna została wywieziona na roboty przymusowe do Niemiec, gdzie przebywała do zakończenia wojny. Obecnie czynnie działa w Związku Inwalidów Wojennych, odznaczona „Krzyżem 100 lat ZIW RP”.

Wizytę bohaterom złożył Łowczy Okręgowy Kol. Bernard Rux oraz  Mikołaj Świerczek, Ewa Walczak i Marek Tyrański. Podczas spotkań wysłuchano ciekawych relacji bohaterów. Umówiono się na kolejne spotkania.

Udostępnij
Twitter
WhatsApp

Aplikacja mobilna

Nasza aplikacja to doskonały towarzysz każdego miłośnika łowiectwa, który pragnie pozostać na bieżąco z najnowszymi treściami związanych stron.

Bądź na bieżąco z newsami 📱